poniedziałek, 20 października 2014

Zjawiska fizyczne i przemiany chemiczne

Mąż mi powiedział, że jako chemiczka powinnam być dobrą barmanką... 
w końcu moja praca polega na mieszaniu różnych substancji, mam w tym dużą wprawę, więc powinnam również świetnie przyrządzać drinki.


Ale jak to jest w pracy barmana? Czy przygotowując drinki wykorzystuje zjawiska fizyczne czy reakcje chemiczne?

Z przemianą chemiczną mamy do czynienia, gdy z wyjściowej substancji powstaje nowa, o innych właściwościach. Mieszając wódkę z sokiem nie tworzymy nowego związku chemicznego, tylko mieszaninę. Składniki tej mieszaniny w odpowiednich warunkach można rozdzielić i odzyskać użyty alkohol. Podobnie jest z gotowaniem wody, czy tworzeniem lodu, szronu etc. Każda z tych przemian jest odwracalna - powstałą w wyniku gotowania parę wodną można skroplić, a lód można roztopić i odzyskać wodę w stanie ciekłym. Nie zachodzą tu reakcje chemiczne jedynie przemiany fizyczne.

A jak jest z kwaśnieniem mleka, kiszeniem ogórków, czy spalaniem węgla?
Tu mamy do czynienia z przemianami chemicznymi, ponieważ powstały nowe związki chemiczne o innych właściwościach. Ze słodkiego, klarownego mleka powstaje kwaśna zawiesina, jasnozielone ogórki ciemnieją i również zmieniają smak, a węgiel w wyniku spalania zamienia się w popiół.

Rozważmy jeszcze jeden, smaczny, przykład - pieczenie ciasta. W cieście drożdżowym małe żyjątka zjadają cukier i produkują dwutlenek węgla, którego pęcherzyki spulchniają ciasto i sprawiają, że rośnie - jest to przemiana chemiczna (nawet biochemiczna). W przypadku ciasta z sodą - pod wpływem temperatury następuje jej rozpad termiczny z wytworzeniem dwutlenku węgla i wody, tu też mamy proces chemiczny.

Inne przykłady do rozważenia:

1 topnienie parafiny
2 rdzewienie żelaza
3 rozkład tlenku rtęci
4 mieszanie piasku z wodą
5 topnienie lodu
6 przepływ prądu przez przewodnik
7 spalanie benzyny
8 łączenie tlenu z węglem
9 mieszanie plasteliny niebieskiej z żółtą
10 smażenie jajecznicy
11 mielenie kawy
12 palenie świecy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz